Partida de pe Twickenham parea la prima vedere o formalitate pentru englezi, porniti in cursa pentru Marele Slem. Italia venea dupa cateva partide bune in turneu, in ciuda infrangerilor cu Scotia si Tara Galilor.

rfuPartida de la Londra ne-a aratat o echipa engleza in scadere de forma si una italiana venita sa joace rugby. Incredibil poate pentru lumea rugbyului, englezul Flood a cazut usor la un lejer contact cu demiul italian. Acest gest de „Fair-play” i-a costat pe italieni jocul in inferioritate timp de 10 minute si puncte pe tabela. Pentru un contact mult mai evident si evident intentionat, Franta a scapat nepedepsita pe finalul meciului cu Irlanda… La pauza scorul arata 12-3 pentru „trandafiri”, dar meciul era departe de a fi jucat.italia

Azzurii s-au intors de la vestiare mai motivati, au pus mai multa presiune pe englezi si chiar au reusit unica incercare a partidei, intr-o actiune de contraatac de 10 secunde. Totusi, englezii au stiut sa gestioneze rezultatul, iar pe sfarsit au demonstrat ca formeaza o echipa mare. In ultimele minute, ei s-au aparat eroic si chiar au reuperat o margine pe aruncarea italiana, o margine care putea permite italienilor sa formeze un mol care sa forteze incercarea.

Italia ramane cu regretele punctelor pierdute in jocul cu piciorul si al cartonasului galben incasat cu multa usurinta. Anglia ramane cu punctele acumuluate, dar si cu un avertisment serios pentru „finala” de saptamana viitoare de pe Millenium.

Surse: 6 nations, frr, rfu