Editia 2013 a adus in finala, dupa cum era de asteptat, echipele din Timisoara si Baia Mare, invingatoare in semifinale in fata Farului si a Stelei.

In finala mica, Stea sa impus in fata Farului cu scorul de 25-14. Echipa constanteana a dat o replica buna bucurestenilor, meciul fiind unul echilibrat, echipele preluand conducerea rand pe rand. Totusi, superioritatea Stelei de pe parcursul intregului sezon a fost confirmata de finalul meciului, cand „militarii” au preluat conducerea si au reusit sa-si mentina avantajul chiar daca au jucat in 14 oameni.

Finala mare a opus favoritele certe ale sezonului, echipele cele mai complete si omogene din 2013. Baimarenii si-au aratat forta colectivului si in semifinala cu Steaua, cand schimbarile efectuate au aratat calitatea „bancii” maramuresene fata de cea a stelistilor. Linia de treisferturi a Timisoarei a aratat de asemenea resurse net superioare, fiind sustinuta de un pachet de inaintasi de calitate. Timisorenii au inceput meciul in forta si au reusit sa inscrie rapid, punand presiune pe adversari. Chiar daca maramuresenii au echilibrat jocul, diferenta de la pauza a fost hotaratoare in stabilirea rezultatului final: 19-9. In repriza secunda banatenii si-au aparat avantajul si au incercat sa-si asigure o marja convenabila pentru adjudecarea victoriei. Calafeteanu a reusit 6 puncte din lovituri de pedeapsa, baimarenii reusind 10: o incercare transformata si o lovitura de pedeapsa. Finalul partidei s-a desfasurat practic in 22-ul Timisoarei, dar „Zimbrii” nu au reusit sa-si concretizeze principalul atu, molul de margine.

Timisoara este astfel pentru cea de-a doua oara consecuti campioana a Romaniei.